José Saramago Körlük kitabında insanlığın devamı açısından irdelememiz gereken konuları somut bir şekilde gündeme getirmiş. Salgın varlığındaki bir dünyanın korkutucu tüm yanlarını almış ve hikayesindeki çatışmalar halinde sunmuş. Çatışmaların ne olduklarını bu kadar iyi anlatmasının yanında daha da etkileyici olan ise hikayenin doğal bir parçası halinde bu çatışmaları sunmuş olması.

Bu kitap ile Dr. Arthur Bank’ın “En İyi İlacı Ararken”; hastalar açısından hastalıklar konusunda bizim için geliştirilebilir bakış sağlıyor. Sağlık çalışanlarının küçük eforlar harcayarak, hastaların oluşan duygusal sorunlarından kaçınabilecekleri bariz. Bu konuda pozitifim ki masanın her iki tarafında bulunma olasılığının anlaşıldığı bu günlerde daha iyi bir süreç şeması oluşacaktır.

Kitabında sadece hastalardan değil, hastalıklardan da bahseden Jose Saramago; salgın hastalıkların etkenlerinin yayılma düzenlerini de bizlere resmediyor. Belli bir düzeyde salgında etkisi olan insanlara dahi yararı olabilecek bir ön deneme ortamı oluşturuyor aslında. Ulaşım konusunda, hastalıklarımız için gittiğimiz hastaneler konusunda oldukça aydınlantıcı desenleri var.

En son olarak tüm bu olanlardan sonra da hayatın hayatta kalanlar için devam ettiğinden de bahsediyor. Bu bakış çok önemli çünkü salgınlar insanlık tarihine kıyasla oldukça az zaman kapsıyor ve devamındaki düzeni sağlama evresi çok daha önemli.

Evinizde sağlıklı kalmanız dileğiyle,
Furkan Can YILMAZ